Już od kilku lat pod koniec lata zapraszamy Was do dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego w Tarnowskich Górach, by przypominać i lepiej poznać wielokulturowe dziedzictwo tego miasta.
„Beth Tahara” to określenie wywodzące się z języka hebrajskiego i tłumaczone zwykle jako „dom oczyszczenia”. W tradycji żydowskiej jest to budynek przeznaczony do rytualnego przygotowania ciała zmarłego do pogrzebu oraz organizacji ceremonii pogrzebowych. Dom oczyszczenia na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach od wielu dekad nie pełni już pierwotnej funkcji. Zamiast tego, stanowi on przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych nawiązujących do wielokulturowego dziedzictwa miasta i regionu. Stałe zainteresowanie ze strony odbiorców stanowi obiecujący sygnał, wskazujący na potrzebę trwałego przekształcenia i dostosowania tego budynku do nowych celów.
21.08.2024 (środa), 18:00–20:00, Cmentarz żydowski (ul. Gliwicka 66)
Spacer śladami tarnogórskich Żydów
Spacer śladami tarnogórskich Żydów to już stały element programu naszego Festiwalu. Tym razem zwiedzanie rozpoczniemy od cmentarza żydowskiego, by następnie wyruszyć do centrum miasta, gdzie zatrzymamy się w kilku miejscach związanych z historią żydowskich mieszkańców Tarnowskich Gór. Wstęp wolny.
Prowadzenie: Anna Gołkowska i Marek Panuś
22.08.2024 (czwartek), 17:00–19:00, Cmentarz żydowski (ul. Gliwicka 66)
Warsztaty malarskie. Symbolika żydowskich nagrobków
Na tarnogórskim cmentarzu żydowskim wiele nagrobków ozdobionych jest różnymi symbolami. Warsztaty malarskie będą okazją do ich poznania, ale też do twórczego przetworzenia. Zapraszamy wszystkich chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności. Ze względu na ograniczoną ilość materiałów plastycznych prosimy o zapisy (gliwicka66@gmail.com).
Prowadzenie: Krzysztof Stręcioch
Zapisy: gliwicka66@gmail.com
24.08.2024 (sobota), 18:00–20:00, Tarnogórskie Centrum Kultury, sala kameralna (ul. Jana III Sobieskiego 7)
Pokaz filmu „Ukoś światła” i spotkanie z dr Karoliną Panz
Bohaterem filmu Wojciecha Szumowskiego jest Dariusz Popiela – polski kajakarz górski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy. Tym razem występuje w zgoła innej roli: aktywisty przywracającego pamięć o zaniedbanych cmentarzach żydowskich. Miarą powodzenia oraz sensu działań Popieli jest każde odzyskane nazwisko i każda odnowiona macewa. Obserwujemy bohatera wędrującego po nekropoliach południowej Polski. Pojedyncze historie składają się na szeroko zakrojony projekt „Ludzie, nie liczby”, w ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu. Pokaz filmu uzupełni spotkanie z dr Karoliną Panz -socjolożką, badaczką Zagłady, zaangażowaną w realizację projektu „Ludzie, nie liczby”. Wydarzenie odbędzie się w sali kameralnej Tarnogórskiego Centrum Kultury. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie TCK (od 5.08.2024).
Prowadzenie: Anna Włodek
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie TCK (od 5.08.2024)
25.08.2024 (niedziela), 17:00–18:30, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)
„Wokół żydowskiego dziedzictwa” – spotkanie dyskusyjne
O żydowskim dziedzictwie, dobrych praktykach i wyzwaniach przyszłości porozmawiamy z Anną Kubicą – Wicestarostą Tarnogórskim, Karoliną Jakoweńko – kierowniczką Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziału Muzeum w Gliwicach i Prezeską Zarządu Fundacji Brama Cukermana oraz Dariuszem Walerjańskim – badaczem i popularyzatorem dziejów Żydów górnośląskich. Spotkanie odbędzie się w Muzeum w Tarnowskich Górach i będzie poprzedzone Spotkanie będzie poprzedzone oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach”, rozpoczynającym się o godz. 16:00. Wstęp wolny.
Prowadzenie: Anna Gołkowska
27.08.2024 (wtorek), 18:00–19:00, Dawny dom przedpogrzebowy (ul. Gliwicka 66)
Koncert Oli Bilińskiej Berjozkele
Ola Bilińska to wokalistka, autorka tekstów i muzyki, tłumaczka poezji polskiej na język angielski; działa w przeróżnych zespołach o przeróżnych stylistykach – od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, po własny, autorski, mistyczno-folkowy Babadag oraz Berjozkele – przedwojenne kołysanki jidysz wykonywane w trio, z użyciem instrumentów tradycyjnych oraz elektroniki. Współpracowała lub współpracuje z Maciejem Cieślakiem, Raphaelem Rogińskim, Danielem Pigońskim, czy Pawłem Szamburskim: w jego Horny Trees Big Band śpiewała standardy muzyki popularnej jidysz, w Szazaze – tradycyjne pieśni sefardyjskie. Na ścieżce swojego rozwoju wokalnego wykonywała gatunki tak różne jak opera, bluegrass, jazz, pop, house, techno, czy amerykański folk. Dla Biweekly, anglojęzycznej wersji Dwutygodnika Narodowego Instytutu Audiowizualnego, przez długi czas produkowała serię „Fikcje”, gdzie tłumaczyła na angielski i dokonywała dźwiękowych interpretacji współczesnej poezji polskiej. Warszawianka z urodzenia i z zamieszkania.
Berjozkele to zbiór utworów nastrojem i tematyką związanych z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, inne z kolei to utwory nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty: czasem tradycyjne, czasem zaś autorstwa wybitnych poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka dokonała starań, by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację. Te ponad stuletnie kompozycje powracają do życia we współczesnej, intrygującej formie, z pomocą zarówno elektronicznych, jak i akustycznych brzmień. W rezultacie otrzymujemy program spójny stylistycznie i emocjonalnie, a zarazem różnorodny.
Ola Bilińska będzie odpowiedzialna za śpiew, syntezator, gitarę elektryczną i looper. Towarzyszyć jej będą Łukasz Owczynnikow – kontrabas oraz Michał Fetler – saksofon barytonowy i basowy.
Koncert odbędzie się w głównej sali dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego w Tarnowskich Górach. Wstęp wolny.
Organizator:
Stowarzyszenie Gliwicka 66
Dofinansowanie:
Województwo Śląskie
Gmina Tarnowskie Góry
Powiat Tarnogórski
Lokalna Organizacja Turystyczna Miasta Gwarków
Partnerzy:
Muzeum w Tarnowskich Górach
Tarnogórskie Centrum Kultury