Kultura w Taharze – wystawa i koncert

Wystawa prac studentek i studentów Politechniki Śląskiej oraz koncert Kwintetu Śląskich Kameralistów – już 2 września 2021 roku od godziny 18:00 na terenie dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego w Tarnowskich Górach.

Beth Tahara to po hebrajsku dom oczyszczenia. Tym mianem określa się w kulturze żydowskiej budynek na cmentarzu służący do rytualnego przygotowania ciała zmarłego do pogrzebu i organizacji ceremonii pogrzebowej. Dom przedpogrzebowy na tarnogórskim cmentarzu żydowskim już dawno przestał pełnić pierwotnie przewidzianą funkcję. W jego okaleczonych murach sporadycznie odbywają się za to wydarzenia kulturalne, a marzeniem wielu jest jego trwałe przystosowanie i przeznaczenie na takie cele.

W ramach nadchodzącego wydarzenia zostaną zaprezentowane prace studentek i studentów Politechniki Śląskiej, będące koncepcjami zagospodarowania dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego w Tarnowskich Górach. Powstały one w ramach współpracy Stowarzyszenia Gliwicka 66 z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach i stanowić mogą podstawę dyskusji w sprawie dalszego zagospodarowania tego budynku.

Częścią wydarzenia będzie również koncert w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów (Schlesische Kammersolisten). Zespół zagra w pełnym składzie: Dariusz Zboch – skrzypce, Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela, Dawid Lewandowski – kontrabas. W repertuarze znajdą się między innymi utwory z płyty „Mecyje” z muzyką żydowską.

Prosimy o dezynfekcję dłoni przy wejściu na teren wydarzenia oraz zakrywanie ust i nosa maseczką w przypadku braku możliwości zachowania odpowiedniej odległości od innych osób.


Organizator:
Stowarzyszenie Gliwicka 66

Dofinansowanie:
Województwo Śląskie – Zadanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego
Gmina Tarnowskie Góry – Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry

Partnerzy:
Powiat Tarnogórski
Politechnika Śląska – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej
Muzeum w Gliwicach
Selekt.pl